Žďár nad Sázavou

Město Žďár nad Sázavou leží na horním toku řeky Sázavy v srdci Českomoravské vysočiny.
Město se vyvinulo z tržní osady ležící na staré zemské cestě. Založení cisterciáckého kláštera roku 1252 Bočkem z Obřan přispělo k dokončení kolonizace celé oblasti. Kardinál František z Ditrichštejna povýšil roku 1607 městečko Žďár na město.
Jádro města s bývalou renesanční radnicí, morovým sloupem a gotickým kostelem svatého Prokopa leží na návrší levého břehu řeky Sázavy.
 

Druhá část města s historickými památkami leží okolo zámku, bývalého kláštera, ve kterém je umístěno Muzeum nové generace, výstava národní galerie Umění baroka a Galerie Kinských. Svou dnešní podobu získal zámek přestavbou po požáru v roce 1689 za správy opata Václava Vejmluvy, který vypracováním projektu pověřil Jana Blažeje Santiniho Aichla (1677-1723), významného architekta vrcholného baroka.

Nejvýznamnější stavební památkou v duchu Santiniho "barokní gotiky" je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který byl v roce 1994 zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Dnešní město leží v překrásné přírodní scenérii chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a nabízí všem návštěvníkům celou řadu kulturních památek a nezapomenutelných zážitků. Město a jeho okolí patří mezi nejčistší a nejkrásnější místa České republiky.

Jak se k nám dostanete Město leží na horním toku řeky Sázavy v srdci Českomoravské vysočiny. najděte si nás na mapě

Příjezd ze směru od dálnice D1: sjezd z dálnice na kilometru 119,5 (Velký Beranov) směrem na Žďár nad Sázavou průjezd obcemi v uvedeném pořadí: Rytířsko - Jamné - Zhoř - Stáj - Rudolec - Bohdalov - Nové Veselí - Žďár nad Sázavou

 

Nabídka brigády

Pomocný správce tenisových kurtů

26.04.2024

Zapojili jsme se do akce Vysočina v pohybu

Letos se do akce Vysočina v pohybu zúčastnilo 486 návštěvníků.

14.04.2024

Mokrou tašku od plavek již ve žďárském bazénu mít nebudete.

Novinky Relaxační centrum 2024

27.12.2023

Volné prostory k pronájmu

Příspěvková organizace SPORTIS pronajímá prostory k pronájmu v budově HD Morava na ulici Horní 22, v budově na ulici Dolní 165/1 a v budově zimního stadiónu ve Žďáru nad Sázavou.

01.10.2023

Defibrilátory AED

Bezpečnost a vyšší ochrana zdraví.

07.07.2020