Okruhy

Žďárský okruh - ZELENÝ - 9,5 km

2 stopy pro klasický styl a pás pro bruslení.Žďárský je udržován ze všech okruhů nejčastěji a nejkvalitněji. V případě méně příznivých podmínek je zkrácen podle daných možností. Na něj navazují další okruhy: Hamerský a Losenický na západ a Polničský a Škrdlovický na severu. Všechny okruhy jsou vhodné pro sportovní i turistické lyžování. Celkem mají přes 70 km délky a navazují na ně další turistické trasy pro lyžaře na běžkách.
 

Polničský okruh - ČERVENÝ - 10,5 km + propojka 1 km

2 stopy pro klasický styl a pás pro bruslení.

Okruh s nenáročným ale členitým profilem vede klidnou krásnou krajinou. Bývá upravován později než Žďárský okruh, protože rolba musí projet přes bažiny za Pilskou nádrží, takže musí nejprve přijít pořádné mrazy. Když Pilák dobře zamrzne, lyžaři pohodlně přejíždí k okruhu po ledě. Pro jeho úpravu je třeba víc sněhu než pro Žďárský okruh, protože někde vede i přes zoraná pole. Trasu Polničského okruhu lze úspěšně využít k přesunu od Žďáru nad Sázavou do oblasti Velkého Dářka.
 

Hamerský okruh - FIALOVÝ - 8 km + propojka 0,5 km

2 stopy pro klasický styl a pás pro bruslení.

Okruh s nenáročným ale členitým profilem vede klidnou krásnou krajinou. Pro jeho úpravu je třeba víc sněhu než pro Žďárský okruh, protože někde vede přes zoraná pole.
 

Škrdlovický okruh - MODRÝ - 9 km + propojka 0,5 km

2 stopy pro klasický styl a pás pro bruslení.

Okruh s nenáročným ale členitým profilem vede klidnou krásnou krajinou. Bývá upravován později než Žďárský okruh, protože rolba musí projet přes bažiny za Pilskou nádrží, takže musí nejprve přijít pořádné mrazy. Pro jeho úpravu je také třeba víc sněhu, protože někde vede i přes zoraná pole.
Trasu Škrdlovického okruhu lze úspěšně využít k přesunu od Žďáru nad Sázavou do oblasti Velkého Dářka.
 

Okruh Losenice - HNĚDÝ - 5 km + propojka 3 km

2 stopy pro klasický styl a pás pro bruslení.

Losenický okruh s nenáročným ale členitým profilem vede klidnou krásnou krajinou, spojka z Hamerského okruhu je poměrně dlouhá a vede lesem kolem Peperku. Pro jeho úpravu je třeba víc sněhu než pro Žďárský okruh, protože někde vede přes zoraná pole, spojka lesem na Bambouch je také náročnější na úpravu.

Okruh Žďár - Sklené - MODRÁ- 10 km

1 stopa pro klasický styl

Trasa ze Žďáru nad Sázavou do Skleného bývá při dostatku sněhu udržována strojově – čtyřkolkou se stopovačem. Rolba by se na některé průjezdy nevešla. Ještě než vyjede čtyřkolka, mají vždy tuto trasu prošlápnutou turisté vlastními silami. Je to hlavní trasa spojující oblast s udržovanými stopami u Žďáru se systémem tras od Ski hotelu u Nového Města na Moravě. U Skleného se napojuje na Vlachovický okruh. Má samozřejmě přípojku od Zelené Hory kolem hotelu Grunt a lze z ní odbočit za Lhotkou přímo na Tři Studně (bez strojové údržby). Podle stavu sněhové pokrývky může mít v některých úsecích trochu jiné vedení, ale vždy se vrátí do své trasy. 

 

Okruh Žďár (rybník Mikšovec) - Račín ORANŽOVÁ - 6 km

1 stopa pro klasický styl

Strojově (skútrem) udržovaná trasa ze Žďáru na Račín vede lesem po bývalé lesní železničce, proto má velice nenáročný profil. Navazuje na Žďárský okruh udržovaný rolbou a je jednou z nejfrekventovanějších lyžařských tras na Žďársku. Valná část turistů volí Račín jako cíl výletu, protože je tam občerstvovna. Na tuto trasu ale navazují další stopy kolem Dářka do Škrdlovic, Polničky a Radostína. Pro úpravu trasy je třeba víc sněhu než pro Žďárský okruh, protože vede lesem. 
 

Okruh Vetla - HNĚDÁ - 7 km + propojka 5,5 km

1 stopa pro klasický styl

Navazuje na Žďárský okruh u Dívky a kolem Hamroně jde přes Hamry (kousek bez lyží), nedaleko Koně nasadíte lyže a kolem Křiváku městskými lesy k Radonínu. Další nástupní místo u Kameňáku, odtud po červené turistické značce směrem na Březí. Po hrázi Peršlíku na levý břeh Vetelského potoka a zpět kolem Vetelské soustavy rybníků ke Žďáru. 
 

Okruh Nové Veselí - FIALOVÁ - 11 km + propojka 3 km

1 stopa pro klasický styl

Mírný profil trasy vede po březích Veselského a Matějovského rybníka a dále přes les podél části naučné stezky Babín.